محبوب ترین نوشیدنی های شمالی
محبوب ترین نوشیدنی های شمالی

محبوب ترین نوشیدنی های شمالی

برای ایرانی ها، شمال چند سالی است که تبدیل به یکی از مهم ترین قطب های مهم سفر و گردشگری برای مردم تبدیل شده است .


آب و هوای عالی این منطقه و غذا های لذیذ و خوشمزه باعث شده تا این منطقه یکی از قطب های مهم گردشگری در ایران به حساب بیاید .

البته در کنار غذا های لذیز و دلپذیر شمال،عامل مهم دیگری نیز تاثیر گذار است که نباید از آن غافل شد، نوشیدنی های محلی شمالی. تا انتها این مقاله با ما همراه باشید
تا شما را با معروف ترین و محبوب ترین نوشیدنی های خطه شمال آشنا کنیم.

چای 

چای یکی از مهم ترین نوشیدنی های شمالی است که شهرت جهانی نیز دارد.
این نوشیدنی اولین بار در چین و حدود ۵ هزار سال پیش کشف شد سپس بعد از ورود به ایران این نوشیدنی به سرعت تبدیل به یکی از محبوب ترین نوشیدنی های ایرانی شد.
این نوشیدنی که بعد از آب دومین نوشیدنی محبوب ایران به شمار می آید، ابتدای ورود به ایران در شمال کشت میشد
و امروزه یکی از محبوب ترین نوشیدنی های ایرانی در دنیاست.

در شمال ایران کشت چای یک منبع درآمد مهم به شمار می آید زیرا برای بسیاری از افراد به صورت مستقیم یا غیر مستقیم ایجاد شغل کرده است .

طریقه تهیه این نوشیدنی به این شکل است که ابتدا باید مقداری آب را به جوش آورد و سپس مقدار معینی از چای را درون یک قوری چینی ریخته تا دم بکشد ، مقدار دم کشیدن یک چای بستگی به جنس و نوع آن دارد ولی چای ایرانی معمولا نیازمند زمانی معادل ۱۰ الی ۱۵ دقیقه برای دم کشیدن است.

شربت پرتقال 

یکی از مهم ترین تولیدات شمال کشور مرکبات به ویژه پرتقال است. پرتقال که منبع مهمی از ویتامین سی، فسفر، پتاسیم و مس میباشد و برای افرادی که سرماخورده اند، بهترین گزینه میباشد. اگر در فصول سرد خیال سفر به شمال کشور را دارید حتما امتحان کردن این نوشیدنی محبوب را از یاد نبرید . البته توجه داشته باشید که نوشیدن این شربت خوشمزه برای افرادی که دچار زخم معده هستند توصیه نمیشود.

آب آلوچه 

آلوچه های جنگلی یکی از پرطرفدار ترین میوه های شمال کشور به شمار میرود. این میوه های خوشمزه دارای ویتامین سی، ویتامین ب و اسید سیتریک هستند.

اگر برای سفر به شمال میروید حتما از بازار های روز شمال این نوشیدنی خوشمزه را تهیه کرده و برای خانواده خود به سوغات بیاورید . از خواص مهم این نوشیدنی میتوان به مسهل بودن آن اشاره کرد که برای افرادی که از یبوست رنج
میبردند میتواند بسیار مفید باشد.

شربت تمشک 

یکی دیگر از جذاب ترین میوه های جنگلی در شمال تمشک ها هستند.
این تمشک ها اغلب دارای حالتی خودرو بوده و رنگ قرمزی دارند. این میوه برای سلامتی بسیار مفید بوده و به رفع کم خونی در بدن کمک بسیاری میکند.
همچین دارای خاصیت ضد سرطانی بوده و برای بهبود عملکرد سیستم عصبی بسیار مفید است. هنگام سفر به استان های شمالی میتوانید این میوه خوشمزه را تهیه کرده
و شربت آن را میل کنید.

برای تهیه شربت تمشک ابتدا به خوبی تمشک ها را با آب بشویید تا خاک آنها از بین برود سپس درون یک قابلمه با مقداری شکر آنها را بجوشانید تا تمشک ها آب بیاندازند.
سپس مقداری آب به آن اضافه کنید و اجازه دهید تا تمشک ها نرم شوند. در انتها نیز آنها را از یک صافی ریز رد کنید تا هسته های آنها جدا شوند.

سپس مایع را درون یک قابلمه بریزید و با مقداری گلاب، اجازه دهید تا مایع جا بیافنتد.

شربت آبغوره درار

یکی از معروف ترین نوشیدنی های گیلانی، آبغوره درار است.
مزه اصلی این نوشیدنی خوشمزه؛ درار یا دلار یک چاشنی معطر شمالی است که از سبزی های معطر تهیه میشود. در تهران به این چاشنی خوشمزه، نمک سبز نیز گفته میشود.

از طرفی آبغوره با خواص ضدسرطان خود و ترکیب شدن با درار طعم خوش آیندی تولید میکند که نوشیدن آن خالی از لطف نیست.

طریقه تهیه این نوشیدنی تابستانه جذاب بسیار ساده است تنها کافی است مقداری آبغوره را با درار مخلوط کرده و به آن شکر اضافه کنید و مابقی محلول را با آب سرد پر کنید.

موضوع : محبوب ترین نوشیدنی های شمالی

نویسنده : تیم تحریریه صتک نیوز

مقاله در گوگل