پنج سوغاتی محبوب شهر دزفول
پنج سوغاتی محبوب شهر دزفول

پنج سوغاتی محبوب شهر دزفول

دزفول یکی از معروف ترین شهرهای استان خوزستان است که سالانه مقصد بسیاری از گردشگران ایرانی و خارجی است. این شهر دوست داشتنی با مردمان مهربان و خونگرم علاوه بر مکان های گردشگری که دارد به سوغاتی های دوست داشتنی اش نیز شناخته می‌شود. امروزه در مقاله ی پنج سوغاتی محبوب شهر دزفول با ما همراه باشید تا شما را با سوغاتی های محبوب شهرستان دزفول آشنا کنیم.

کپوبافی

اگر تاکنون پا در بازار قدیم دزفول گذاشته‌باشید حتما صنایع دستی کپوبافی را دیده‌اید. محصولاتی حصیری که با نخ های رنگی بر روی آنها طرح هایی مختلف‌بافته شده‌است. روستای پامنار شهرستان دزفول مهد این صنایع دستی پرطرفدار است که هر ساله بسیاری از گردشگران را شیفته خود میکند.

بیشتر بخوانید: کپوبافی صنعت دست زنان دزفول

کپو بافی

قلم نی دزفول

موقعیت جغرافیایی منطقه دزفول و قرارگیری آن درکنار رود دز سبب شده تا رویش گیاهان نی در این منطقه زیاد باشد. از این گیاه در ساخت قلم نی برای خوشنویسی استفاده می‌شود. قلم نی های دزفولی به سبب دارا بودن استحکام، نوع چرخش، ظاهر و رنگی که دارند برای خوشنویسان از مرغوب ترین نوع قلم نوعی برشمرده می‌شوند. این قلم نی ها همچنین به دلیل دارا بودن رنگ و ظاهری که دارند یکی از معروف ترین سوغاتی های دزفول نیز شناخته می‌شوند‌.

بیشتر بخوانید: درباره بهترین قلم نی دنیا بیشتر بدانید

برش و قط زنی قلم نی دزفولی

پنج سوغاتی محبوب شهر دزفول

خراطی

از دیگر سوغاتی ها و هنر های اصیل و معروف دزفولی میتوان از هنر زیبای خراطی یاد کرد. این حرفه همچنان در دزفول پابرجاست و با کمی قدم زدن در بازارهای دزفول میتوانید به صورت زنده شاهد این هنر اصیل و محبوب باشید. هنر خراطی در واقع هنر شکل دادن به اشیا است. در هنر خراطی دزفول از چوب درختان نارنج ، جغ (شیشم)، اکالیپتوس، چنار، توت، ابریشم هندی و …. استفاده می‌شود. وسایلی مانند وردنه، تیرک، گوشت کوب، دسته تبر، دسته چکش و … ازجمله ابزار هایی هستند که با استفاده از هنر خراطی خلق می‌شوند.

ورشو سازی

یکی از هنرهای اصیل و قدیمی دزفولی که روزگاری از هنر های پررونق این منطقه شناخته می‌شد هنر ورشوسازی است. اگر چه این هنر هنوز هم در بین افراد قدیمی و پدربزرگ‌های ورشو ساز دزفولی دیده‌میشود. اما با کمیاب شدن آلیاژ ورشو که جز اصلی این حرفه‌است، این کسب و کار دوست داشتنی نیز شکوه و عظمت سابق خود را از دست داده. اگر روزی گذرتان به دزفول و بازار قدیم ان افتاد این هنر اصیل و قدیمی را از یاد نبرید و از این هنرمندان ورشوساز دوست داشتنی و پیر حمایت کنید.

کلوچه دزفولی

امکان ندارد از سوغاتی های منطقه دزفول نام ببرید و در لیست خود حرفی از کلوچه های خرمایی این شهرستان به میان نیاورید. این خوشمزه محلی را میتوان یکی از اصلی ترین سوغاتی های این منطقه دانست‌. کلوچه خرمایی دزفول یکی از سوغاتی های خوراکی دزفول است که به نوعی جز محبوب ترین خوراکی های این منطقه به شمار می آید. امتحان کردن این کلوچه برای اولین بار باعث می‌شود طعم دلنشین خرما تا مدت ها زیر زبان شما بماند.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه کلوچه خرمایی دزفول

کلوچه خرمایی سوقات محبوب دزفول

آنچه در مقاله ی پنج سوغاتی محبوب شهر دزفول گفته شد معرفی کوتاهی بود از سوغاتی های محبوب دزفولی و آشنایی شما با آنها. هدف ما در این مقاله تنها آشنایی بیشتر شما با این منطقه و کمک به رشد گردشگری است. از این رو دعوت می‌کنیم تا خواننده سایر مقالات گردشگری مجله صتک کالا باشید

لینک مقاله در گوگل

مطالب مرتبط:
خانه ی تیزنو ها در دزفول
تاریخچه ی پل قدیم دزفول
نام شناسی شهر دزفول
گردشگری در شهر دزفول