کلوچه خرمایی دزفول
کلوچه خرمایی دزفول

کلوچه خرمایی یکی از سوغاتی های معروف شهر دزفول است که هم بین مردم دزفول و هم گردشگرانی که طعم آن را چشینده اند بسیار محبوب است. این کلوچه در تمام مراسمات و فرهنگ دزفول حضور دارد از خوراکی های پر استفاده به حساب می آید.

این کلوچه در واقع نوعی شیرینی اسفنجی‌است که روی آن لایه از کنجد و گاها زیره ریخته می‌شود. این لایه باعث ماندگاری بیشتر کلوچه می شود. کلوچه خرمایی دزفول یک غذای کامل و مقوی حساب می شود که حاوی انواع ویتامین ها ، فیبر ، پروتئین و آهن است.

کلوچه خرمایی سوقات محبوب دزفول
کلوچه خرمایی سوقات محبوب دزفول

خرمای به کاررفته در کلوچه خرمایی به صورت خمیر بدون هسته استفاده می‌شود که از نخلستان های اطراف شهر دزفول یه دست می‌آید. طعم خاص این خرما باعث پرطرفدار شدت کلوجه های خرمایی دزفول می شود.

کلوچه خرمایی طعم شیرین ، حالتی مرطوب و مقداری خمیری دارد و لایه داخلی آن با خمیر خرما پر میشود. این خوراکی خوشمزه مواد غنی‌شده فراوانی دارد و کالری بالایی دارد. به همین دلیل مصرف این کلوچه به کودکان در سن رشد ( ۲ تا ۱۰ سال ) و خانم های باردار و همچنین کسانی که دارای ضعف بدنی و شدید هستند بسیار پیشنهاد می شود.

کالری کلوچه خرمایی با تمام مواد غنی‌شده در خرمایی آن کاملا سالم بدون هیچ مشکلی‌ است .

مصرف بیش از حد کلوچه خرمایی باعث چاقی در ناحیه شکم و بالا رفتن قند و چربی میشود. توصیه میشود در روز بیشتر از یک عدد از این نوع کلوچه مصرف نشود.

کلوچه خرمایی در شهر دزفول یک سوغات محلی به حساب می آید و در دو نوع سنتی و صنعتی پخت می شود. نوع سنتی این کلوچه به صورت دستی و با تنور های کوچک پخته می‌شود که دستور پخت خاصی‌دارد و در چند مغازه خاص در محله های قدیمی دزفول پخته می‌شود.

کلوچه خرمایی سنتی دزفول
کلوچه خرمایی سنتی دزفول

مدل صنعتی کلوچه خرمایی دزفول در شکل ها و مدل های متنوع و جذابی پخته می‌شود که بسیار پر طرفدار است‌و مورد استقبال مهمانان نوروزی و گردشگران شهر دزفول قرار گرفته‌است.

کلوچه خرمایی صنعتی
کلوچه خرمایی صنعتی

طرز تهیه کلوچه خرمایی دزفول

برای پخت کلوچه خرمایی ابتدا باید از خمیر آن استفاده کنید. آرد ، خمیر مایه ، شکر ، شیر ولرم ، کره آب‌شده و سفیده تخم مرغ را مخلوط‌کنید و ورز دهید. سپس خمیر را درون یک کاسه چرب‌شده بگذارید روی آن را با پارچه بپوشانید تا خمیر به مدت یک ساعت استراحت کند.

بعد از این که خمیر را برای استراحت درون کاسه‌ ریختیم حالا به سراغ آماده‌کردن خمیر خرمای درون کلوچه میرویم. خرما بدون هسته را به همراه مقداری گردو درون میکسر بریزید تا کاملا پوره شود. حالا خمیر استراحت کرده را مقداری ورز دهید تا پف کند.

مقداری از خمیر را بردارید و با وردنه باز کنید پس مقداری از خمیر خرما درون آن بگذارید و خمیر را ببندید. بعد از بستین خمیر آن را با وردنه صاف کنید و مواظب باشید که خمیر پاره نشود. بعد ازاین کار با چنگال روی کلوچه را سوراخ سوراخ کنید.

طرز تهیه کلوچه خرمایی دزفول
طرز تهیه کلوچه خرمایی دزفول

پخت درون فر

کلوچه ها را کف سینی که از قبل چرب کرده اید بگذارید و اجازه دهید نیم ساعت استراحت کنند. بعد از آن مقداری شیر و تخم مرغ و زعفران دم کرده را با هم مخلوط کنید و با برس روی کلوچه ها بمالید مقداری هم زیر و کنجد روی کلوچه ها بپاشید.

یک کاسه آب در قسمت پایین فر قرار دهید تا کلوچه خشک نشود و فر را به مدت ۳۰ دقیقه با دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد روشن کنید تا کلوچه ها بپزند.

امیداوریم از مطالعه این مقاله لذت برده‌باشید و برای مطالع مقالات بیشتر درباره شهر دزفول روی لینک پایین کلیک کنید.


مقالات مرتبط

نام شناسی شهر دزفول
خانه ی تیزنو ها در دزفول
قلم نی دزفولی مرغوب ترین قلم نی جهان
با پل قدیم دزفول بیشتر آشنا شوید
کپو بافی در دزفول و قدمت آن

نویسنده تیم تحریره صتک نیوز

مقاله در گوگل