قلم نی دزفولی
قلم نی دزفولی

قلم نی دزفولی مرغوب ترین نوع قلم نی موجود در بازار است. در این مقاله قصد داریم تاریخچه ای مختصر از قلم نی به همراه آموزش شناخت نوع خوب آن ارائه دهیم . همچنین در پایان این مقاله لینک خرید قلم نی دزفولی اصل از فروشگاه آنلاین صتک کالا‌گذاشته شده‌است.

بیشتر بخوانید : کلوچه خرمایی دزفول خوشمزه ترین سوغات جنوب

قلم نی دزفولی قط خورده
قلم نی دزفولی قط خورده

تاریخچه ی قلم نی

قلم نی یکی از ابزار های نوشتن است که معمولا از بریدن نی به وجود می آید. اولین کسانی که از قلم نی برای نوشتن استفاده کرده اند مصری های باستان آن هم در قرن چهارم پیش از میلاد بودند که از آن برای نوشتن روی پاپیروس ها استفاده میکردند. قلم نی را میتوان کهن ترین و رایج ترین ابزار بشر برای نوشتن نامید.

قلم نی در مقایسه با پر سخت تر است و همچنین تراش آن کار هر کسی نیست شاید به همین علت باشد که غربی ها در گذشته پر را برای نوشتن انتخاب کرده اند. اما با همه ی این ها قلم نی اثر پر رنگ تری روی کاغذ میگذارد. به همین علت یکی از ابزار اصلی خوشنویسی به خصوص در فرهنگ اسلامی به شمار میرود.

در گذشته مرغوب ترین نوع قلم‌نی در جهان در دزفول و شوشتر کشت می‌شده. با گذشت زمان کشت این محصول با ارزش در این دو شهر رو کاهش گذاشته‌است. نوع قلمی که در این دو شهر کشت می شود از نوع قلم نی ریز و متوسط است که بیشترین کاربرد را در خوشنویسی دارند.

در سال های اخیر در شهر دزفول با توجه که مرغوبیت و محبوبیت قلم‌نی دزفولی اقدام به کشت دوباره آن و تولید دوباره آن‌شده که با استقبال خوبی رو به رو شده‌است.

نوع مرغوب قلم نی از نظر شکل و رنگ
نوع مرغوب قلم نی از نظر شکل و رنگ

چگونه نوع مرغوب قلم نی را بشناسیم

از مشخصه های یک قلم نی خوب میتوان به مواردی مانند رنگ ، شکل ، گوشت داخل قلم ، قطر و ضخامت آن ، سفتی و یا سستی بیش از آن اشاره نمود. به صورت کلی قلم نی مرغوب رنگ سرخ تیره یا قهوه ای سوخته‌دارد. کاملا راست و بدون انهنای قابل تشخیص با چشم است و مقطع آن کاملا دایره ای و وزن مناسب ( در حد پنج گرم ) دارد. گوشت داخل قلم باید سفید و نسبتاً محکم باشد.

قلم مرغوب

خوشنویسان قلم مرغوب را قلمی میدانند که بیش از اندازه بلند یا کوتاه و سست نباشد و قطر ابتدا و انتهای آن اختلاف چندانی نداشته باشد.
خوشنویسی با استفاده از قلم نی
خوشنویسی با استفاده از قلم نی

تراش قلم‌نی

قلم نی مرغوب در هنگام تراشیده شدن‌نباید زیاد سفت و یا زیاد سست‌ باشد. قست های تراشیده‌شده نباید به اطراف پرت‌شوند و قلم باید روی قلم تراش به راحتی حرکت‌کند. تراشیدن قلم نی کاری تخصصی‌است و روش های خاصی برای آن وجود دارد. نوک قلم نی پس از نوشتن مکرر کند و یا خورده می‌شود و باید تراش و قط بخورد.

قط زدن

قط آخرین مرحله از تراشیدن قلم نی‌است که در آن قلم‌نی را روی سطحی به نام قط زن‌ میگذارند و با یک حرکت ناگهانی رو نوک آن یک برش ایجاد می‌کنند. بهترین جنس برای قط زن از چوب به ویژه چوب شمشاد ، عناب است. البته انواع دیگری از جنس شاخ و یا استخوان حیوانات در بازار موجود است. روی قط زن باید مقداری برامدی رو به بالا و زیر آن کاملا صاف باشد.

برش و قط زنی قلم نی دزفولی
برش و قط زنی قلم نی دزفولی

قلم نی دزفولی

قلم‌نی دزفولی نوعی از قلم نی است که از گذشته در دزفول‌کشت می شود و شهرتی جهانی دارد.قلم‌نی های دزفولی معمولا ابعادی ریز و متوسط دارند. روش پرورش این نوع قلم نی نسل ها از سینه به سینه دگری منتقل‌شده.

در کشت قلم‌نی دزفولی موارد زیادی مانند نوع ، فصل برداشت ، مقدار آبیاری در کیفیت قلم بسیار مؤثر است. قلم دزفولی به صورت صاف، گرد، گوشتی و دارای استحکام بالاست. این قلم نی که در بین خوشنویسان به استخوانی مشهور شده‌محبوب ترین نوع قلم نی است.

برداشت قلم نی دزفولی از مزارع شهرستان دزفول
برداشت قلم نی دزفولی از مزارع شهرستان دزفول

مقالات مرتبط

گردشگری در شهر دزفول
خانه ی تیزنو ها در دزفول
نام شناسی شهر دزفول
با پل قدیم دزفول بیشتر آشنا شوید

نویسنده تیم تحریره صتک نیوز

مقاله نام شناسی شهر دزفول در گوگل