فیلر ممبران چیست
فیلتر ممبران چیست

در مقاله فیلتر ممبران چیست به سراغ اصلی ترین فیلت دستگاه های RO رفته‌ایم. فیلتری که قلب دستگاه تصفیه آب محسوب می شود و کاربرد آن برای تصفیه آب حیاطی است. در گذشته فرآیند تصفیه آب به شدت ساده تر از امروز بود.فیلتر ها فقط جلوی گل و لای را میگرفتند.

اما با پیشرفت تکنولوژی و علم روش های مختلف برای تصفیه آب اختراع شد. یکی از این روش ها اسمز معکوس تام دارد. در این روش آب با استفاده از چند فیلتر الیافی ( فیلتر های میکرونی ) و کربنی گند زدایی و در مرحله آخر توسط یک فیلتر به نا ممبران تصفیه می شود.

فیلتر ممبران چیست و چه کاربردی دارد

ممبران مهمترین فیلتر در روش تصفیه آب اسمز معکوس است که با بکار گیری آن در دستگاه تصفیه آب عمل تصفیه با دقت نود نه در صد انجام می شود. علاوه بر آن روش اسمز معکوس یا (RO) بسیار کم هزینه تر و دقیق تر از سایر روش ها است.

در روش اسمز معکوس چگونه آب را تصفیه می شود

به احتمال زیاد تا کنون نام این فرآیند را زیاد شنیده‌اید. عمده استفاده از روش تصفیه آب اسمز معکوس در تصفیه خانه ها است. گفتیم که ممبران قلب دستگاه های تصیه آب اسمز معکوسی به حساب می آید. درون فیلتر ممبران غشا لایه لایه ای قرار دارد که آب با ورود به آن با دقت ده هزارم میکرون تصفیه می شود.

فیلر ممبران
فیلر ممبران

قیمت روز فیلتر های تصفیه آب

به طور کلی در سیستم اسمز معکوس اساس فیلتر شدن آب روی سنجش غلظت آب و کمتر کردن آن استوار است. به این معنا که آب با عبور از فیلتر های مختلف که منافذ آن ها به ترتیب از بزرگ به کوچک است فیلتر میشود و در نهایت به فیلتر ممبران میرشد. غشای موجود در فیلتر ممبران فقط غلظت خاصی از آب را از خود عبور میدهد.

در نتیجه عبور آب از فیلتر ممبران نمک های محلول و غیر محلول ، فلزات سنگین ، لارو ها و انگل ها و سایر آلودگی هایی که روی غلظت آب تاثیر دارند فیلتر می شوند و آب بدون آلودگی از آن خارج می شود. به این روش تصفیه اسمز معکوس می گویند ، روش اسمز معکوس بیشتر در درستگاه های تصفیه آب خانگی کاربرد دارد و در ابعاد بزرگ و صنعتی به کار نمیرود دلیل آن ها هزینه بر بودن آن در ابعاد بزرگ است.

نحوه عملکرد ممبران

تا اینجای کار با روش تصیف آب اسمز معکوس آشنا شدیم. حالا وقت آن‌رسیده بیشتر در رابطه با فیلتر ممبران صحبت کنیم. فیلتر های ممبران انواع مخلتفی دارند. از جمله آن ها میتوان به فیلتر های نوع UF اشاره‌کرد که در روش الترا فیلتراسیون به کار گرفته می‌شود. اما نوعی که در روش اسمز معکوس استفاده می شود RO نام دارد که از نظر دقت و کاربرد قوی تر از سایر مدل ها است.

مراحل تصفیه در فیلتر ممبران
مراحل تصفیه در فیلتر ممبران

فیلتر ممبران RO با استفاده از اختلاف فشار و اختلاف غلظت عمل تصفیه را انجام می دهد. به این صورت که با تشخیص غلظت آب جلوی عبور مواد آلوده در آب را میگیرد و آن ها را فیلتر می‌کند. ملکول های آب ۰.۰۰۵ میکرومتر قطر دارند در حالی که ریز ترین باکتری ها قطری به اندازه ی ۰.۰۲ میکرومتر دارند.غشای داخلی ممبران به صورتی طراحی شده‌است آب از درون منافذ آن عبور می کند و آلودگی ها به دلیل داشتن ابعاد بزرگتر درون آن به دام می افتند ، در نتیجه تنها آب خالص میماند.

پمپ دستگاه تصفیه آب

فشاری که باعث می شود آب با قدرت از غشای ممبران عبور کند به وسیله ی پمپ دستگاه تصفیه آب تامین می شود پس وجود پمپ برای تامین فشار آب کاملا ضروری است.

فیلتر ممبران درون یک هوزینگ قرار میگیرد که یک ورودی برای وارد شدن آب آلوده و دو خروجی دارد. یک خروجی آب تصفیه شده را از ممبران خارج و به مخزن تصفیه آب میریزد. خروجی دوم آبی که مواد آلوده به همراه خود دارد را به فاضلاب میبرد و به این صورت آلودگی از داخل فیلتر حذف می شود.

فیلتر ممبران چه آلودگی هایی را حذف میکند

فیلتر ممبران نمک های محلول در آب و غبر محلول را ازآب فیلتر میکند. در کنار آن فلزات سنگین که عامل اصلی سرطان دستگاه گوارشی است را فیلتر می‌کند. نیترات ها ، باکتری ها و قارچ ها هم از جلمه مواردی هستند که در ممبران به صورت کامل فیلتر می شوند.

عمر فیلتر ممبران

جنس فیلتر ممبران از کامپوزیت است و در اکثر مدل ها دارای سیزده لایه هستند که در کیفیت تصفیه آب تاثیر بسایر زیادی میگذارد. عمر مفید فیلتر ممبران دو سال است که در مکان هایی که نمک و آلودگی آب بیشتر از حد نرمال است این مدت به یک سال هم کاهش پیدا میکند. البته عمر فیلتر ممبران بستگی به نوع ساخت و کیفیت آن هم دارد.

با کیفیت ترین فیلتر های ممبران کدامند

هنگام خرید فیلتر ممبران باید به نکات زیادی توجه کنید چرا که فیلتر های تقلبی هم در بازار وجود دارد که علاوه بر کیفیت پاین باعث آسیب رسیدن به سلامتی شما هم می شوند. سعی کنید فیلتر ممبران دستگاه خود را از فروشگاه های معتبر و نمایندگی مجاز دستگاه های تصفیه آب تهیه کنید.

بهترین برند فیلتر ممبران

تکنولوژی ساخت فیلتر ممربران در اختیار چند شرکت و کشور خاص است و نمونه های اورجینال در این شرکت ها تولید میشوند. از جمله این کشور ها کانادا ، آمریکا و تایوان است.

فیلتر ممبران آکواجوی : بهترین مدل فیلتر ممبران آکواجوی است. آکواجوی یک شرکت کانادایی است که در زمینه تولید تجهیزات تصفیه هوا و تصفیه آب کار میکند. محصولات این شرکت تحت عنوان آکواجوی ( برند تصفیه آب ) و ایرجوی ( برند تصفیه هوا ) به بازار عرضه می شوند. نمونه اورجینال دستگاه ها این برند دارای گارانتی از شرکت هیرابسان هستند.

فیلتر ممبران برند آکواجوی
فیلتر ممبران برند آکواجوی

همچنین برند آکواجوی قطعاتی مانند پمپ و مخزن دستگاه تصفیه آب ، فیلتر های پیش تصفیه ، فیلتر کربن نهایی و فیلتر ممبران را هم تولید می کند. فیلتر های ممبران ساخت این شرکت از کیفیت بسیار بالایی برخودار اند و نمونه ی اورجینال آن از بیهترین نمونه های بازار است.

فیلتر ممبران فیلم تک : این فیلتر ها ساخت آمریکا هستند و نمونه ی اصلی آن بسیار با کیفیت است. متاسفانه به علت تحریم ها این محصول در ایران نمایندگی ندارد و نمونه های کپی آن در بازار بسیار زیاد است. فیلتر های فیلم تک علاوه بر کیفیت بالا دوام بسیار بالایی هم دارند.

فیلر ممبران برند فیلم تک
فیلر ممبران برند فیلم تک

فیلتر ممبران سی سی کا: CCK یک شرکت شناخته شده در زمینه ی تصفیه آب است. این شرکت در تایوان فعالیت میکند. فیلتر ها و دستگاه های این شرکت بسیار محبوب و با کیفیت هستند. اما متاسفانه افراد سودجوی زیادی اقدام به ساخت کپی محصولات این شرکت نموده اند که اکثرا هم بی کیفیت هستند. از طرفی گرانی دلار وارد کردن محصولات این شرکت را بسیا سخت کرده و نمونه های اصلی آن به سختی پیدا می شوند.

فیلتر های ممبران را شرکت های مختلفی تولید میکنند. اما تشخیص نوع اصلی با کپی آن ها کار راحتی نیست به همین دلیل است که پشینهاد میکنیم این محصول حساس را از فروشگاه های معتبر خریداری کنید.

فیلتر ممبران برند نت
فیلتر ممبران برند نت

قیمت فیلتر ممبران

در مقاله ی فیلتر ممبران چیست سعی کردیم تا اطلاعات کاملی ازط فیلتر ممبران و کارایی آن به شما عررضه کنیم همچنین انواع مختلف و برند های معتبر در زمینه تولید این فیلتر را معرفی کردم نکته ای که در پایان باید به آن اشاره کرد این که قیمت فیلتر ممبران ملاک درستی برای کیفیت بهتر این محصول نیست. توصیه می شود در هنگام خرید به برند فیلتر و همچنین معتبر بودن فروشگاه دقت کنید.

فروشگاه صتک‌کالا با بیش از ده سال سابقه در زمینه فروش و خدمات تصفیه آب و نماینده رسمی شرکت های آکواجوی ، سی سی کا و سافت واتر و همچنین عرضه کننده قطعات و لوازم جانبی به صورت عمده و تکی فعالیت میکند.

پرفروش ترین دستگاه های تصفیه آب

عرضه محصولات با کیفیت و اورجینال از ابتدای کار دغدغه اصلی این فروشگاه بوده و تمام تلاش خود سعی در ارائه محصولات باکیفیت به مشتریان عزیز دارد. صتک کالا از سال ۱۳۹۹ فروشگاه اینترنتی خود را راه اندازی نموده است تا بتواند محصولات اورجینال و اصلی را با کمترین سود به دست مشتریان در سراسر کشور برساند.


فیلتر ممبران چیست
لینک مقاله در گوگل
مقالات بیشتر در صتک‌نیوز